ВМД - це захворювання центральної (макулярної) області сітківки, що розвивається у осіб старше 55 років. ВМД протікає хронічно, неухильно прогресує і при відсутності адекватного лікування приводитк значного зниження центрального зору і навіть до інвалідизації. У наш час захворюваність ВМД зростає в святи з процесами старіння населення, в світі близько 30% людей старше 70 років страждають від цього захворювання. В Україне за останні 20 років кількість пацієнтів з цією патологією, вперше визнаних інвалідами по зору, збільшилася в 2,5 рази.

ВМД проявляється в 2-х основних формах - сухого та вологого. При сухій формі зниження зору відбувається поступово і незворотньо, втрачається здатність читати, писати і водити автомобіль, але зберігається периферичний зір - орієнтація в просторі. Суха форма ВМД найбільш поширена і діагностіоруется практично у 90% пацієнтів. На очному дні при цьому офтальмолог визначає ділянки атрофії нервових клітин округлої або овальної форми, площа яких сов ременем повільно увєлічівается. При сухій формі ВМД за допомогою сучасної та адекватної терапії вдається досягти уповільнення або навіть стабілізації процесу.

 

Мал.1  ВМД, суха форма

Зона атрофії пігментного епітелію у вигляді вогнища білого кольору в центрі малюнка.

Волога (ексудативна) форма ВМД характеризується появою новоутворених судин, що ростуть під сітчатку, цей процес супроводжується крововиливами і набряками.

По суті, зростання новоутворених судин є попутка компенсації дистрофічного процесу з боку організму пацієнта. Розростаючись, новоутворені судини формують цілі сплетення (так звані неоваскулярную мембрани) (рис 2).

При природному перебігу захворювання неоваскулряние мембрани регрессіруютс формуванням рубців в центрі сітківки різної протяжності.

Ця форма ВМД, на відміну від сухої, протікає швидко, зі стрибкоподібними епізодами зниження зору, формуванням центрального темної плями в поле зору, яке відповідає рубцевим змін сітківки. Втрачається предметне зір, здатність читати.

Мал.2 ВМД, волога форма

Клубок новоутворених судин у вигляді вогнища брудно-сірого кольору в центрі малюнка.

Для діагностики ВМД в моєму рапоряженіі є найсучасніші апаратні методики - флюоресцентна ангіографія і оптична когерентна томографія.

Головним завданням в лікуванні ВМД є стабілізація процесу.

При розвитку вологої форми ВМД основним методом лікування являються серії ін'єкцій в склоподібне тіло препаратів, що блокують ріст новоутворених судин (люцентіс, айлія), Ін'єкції прискорюють регрес судинних мембран і розсмоктування крововиливів і набряків. При цьому вдається призупинити і падіння зору.

Крім ін'єкцій в склоподібне тіло в кочестве допоміжних методів я використовую і лазерні втручання як на начальних стадіях захворювання, так і при формуванні соввудістих мембран.

Мал. Лазерна установка для лікування друз пігментного епітелію сітківки (ранні стадії ВМД)

Розсилка новин

Якщо Ви хочете бути в курсі наших новин, підпишіться на них!

©2020 Retinolog - Персональний сайт ретинолога Кузнєцової Тетяни Олексіївни. All Rights Reserved. Створення сайтів webmastera

Menu